Елементарні знання з психології допомагають фітнес тренеру залучати людей змінювати свій спосіб життя, більше піклуватися про своє здоров’я, мати регулярну фізичну активність на протязі усього життя, бо це покращує якість життя на краще.
Наше здоров’я – це Наш спосіб життя в цілому, і на нього впливають дуже багато чинників: індивідуальні, психологічні, соціальні, фізичні, особливості харчування. Існують два важливих питання, що стосуються будь-якої проблеми здоров’я:
Одні чинники піддаються нашому впливу в значній мірі, інші – тільки частково, а треті зовсім не піддаються.
Вченим, Робертом Ділтсом була розроблена концепція «Нейрологічних рівнів», яку можна застосувати для конролю і впливу на різних рівнях на наше здоров’я.
До нього ми відносимо речі і людей, які нас оточують. Ті чинники навколишнього середовища що мають величезний вплив на наше здоров’я. Наприклад: забруднення повітря, якість їжі. Ліки, основні засоби медичного втручання, теж відносяться до розряду оточення.
Чим ми наповнюємо своє внутрішнє середовище? Якої якості повітрям і їжею? Фактором зовнішнього оточення, який може становити небезпеку, є високий рівень електромагнітних випромінювань від ліній електропередач.
У ряді досліджень було виявлено зв’язок такого випромінювання з підвищенням ризику захворювань на рак у дітей.
Особливо важливим є соціальне оточення. Проблеми перенаселення, методи виробництва продуктів харчування, стан повітря. Ці чинники знаходяться поза контролем більшості людей.
Друзі, сім’я і колеги по роботі теж є частиною нашого оточення. Зібрано величезну кількість даних, які підтверджують, що якість наших взаємовідносини мають дуже сильний вплив на здоров’я. У деяких дослідженнях воно затьмарює навіть такі чинники, як місце, де ви живете, і ваш достаток. Самотність, ізоляція і погані взаємини з іншими людьми є значною загрозою для здоров’я.
Сюди відносяться такі аспекти впливу на здоров’я як уникнення нездорових звичок і розвиток дій, які зміцнюють здорові.
Здібності, це повторювані послідовні дії і звички.
Наприклад, малоймовірно, що одна сигарета принесе будь-яку шкоду, але звичка палити пов’язана з підвищенням ризику ймовірності розвитку захворювань серця і легенів. Також,як приклад можемо розглянути дієту. Випадкове тістечко, цукерка або пакет консервованого соку не завдасть шкоди, однак побудована на цих продуктах постійне харчування, призведе до збільшення ризику розвитку надмірної ваги, діабету і руйнування зубів.
Звички поведінки важко зупинити вольовим зусиллям, частіше за все ми можемо змінити їх, визначивши мету, що стоїть за звичкою, і зробивши вибір на користь більш здорового способу її досягнення.
Крім того, це той рівень, що формує наші”стратегії”, які стали звичним способ мислення і реагування.
У нас є стратегії для
Стратегії – це послідовність розумових операцій, які використовуються нами постійно і призводять до звичних дій.
У поведінковій терапії є дані про те, що такий стан розуму, як депресія і песимізм, мають зв’язок з певними проблемами здоров’я. Це результати звичних способів мислення.
Вони мають величезний вплив на наше здоров’я.
Переконання – це принципи, які керують нашими діями. Вони визначають те, як ми ставимося до самих себе, як ми реагуємо на інших людей, і який сенс ми надаємо нашим переживанням.
«Ефект плацебо» показує, що ми здатні вилікувати самих себе, якщо ми віримо в ефективність ліків (при цьому не має ніякого значення, чи здійснюють ці ліки якийсь фізіологічний вплив чи ні).
Те, про що ми думаємо, як про чистий розум (переконання), викликає зміни в тілі, які виявляються відчутними і реальними.
Крім того, дослідження в поведінкової терапії виявили, що ступінь, в якій ми віримо в здатність контролювати власні реакції, є важливою складовою здатності захищатися від згубних впливів стресу.
Цінності – це те, до чого ми прагнемо:
Цінності, як магніти, притягують нашу поведінку.
Навіщо ми робимо те, що робимо? Щоб отримати щось важливе для себе і уникнути того, що є шкідливим. Поведінкова терапія часто виявляється неефективною через те, що не бере до уваги рівень переконань і цінностей. Люди не будуть змінюватися до тих пір, поки не повірять, що для цього є хороша причина і ця зміна принесе їм щось важливе або відведе їх від того, чого вони хотіли б уникнути. Переконання і цінності не піддаються логічному обгрунтуванню (хоча вони не обов’язково повинні бути нелогічними).
Ідентичність – це ваше сприйняття самого себе, глибинні переконання і цінності, які визначають вас і вашу місію в житті в ваших власних очах. Якщо у людини хронічне захворювання, він може вважати себе “пацієнтом”. Таке уявлення може гальмувати одужання. Адже пацієнт-це той, хто хворіє. І оскільки він продовжує думати про себе, як про пацієнта, він продовжує хворіти. Особистість – це не тільки хвороба і не тільки біль, хоча обидві ці речі можуть затьмарювати все інше.
З іншого боку, “Я – здорова людина” – є твердженням, яке може мати величезний вплив на здоров’я.
Ваш зв’язок з іншими людьми і з тим, що буде вище вашої особистості. Наше призначення і вплив на світ навколо нас.
Здоров’я впливає на усі нейрологічні рівні. І кожен рівень впливає на інший.
Тому ми можемо менше піддаватися впливу стресу і легше управляти своїм станом; – діяти на рівні переконань і цінностей, усвідомлюючи свої переконання і те, що є важливим для нас, ми можемо підібрати інструменти для вирішення конфліктуючих переконань і заміни старих переконань новими, здатними більш ефективно підтримувати наше здоров’я; – діяти на рівнях ідентичності та духовності, регулюючи всі інші рівні.
Нейрологічні рівні являють собою не стільки ієрархію, скільки замкнуті цикли або голограму. Кожен впливає на всі інші, і всі вони є важливими для здоров’я.
Сприятливе оточення – хороші друзі, наприклад – має важливе значення, але цього зовсім недостатньо, якщо у вас є переконання, що ви хворі. І людина з таким переконанням буде марно трудитися, створюючи собі здорове оточення.
Ви можете впливати на своє здоров’я не тільки шляхом зміни свого оточення, а й працюючи зі своїми переконаннями.
Здоров’я визначається і фізичним, і ментальним станом, і обидва вони впливають один на одного.
Переконання керують більшою частиною вашої поведінки, тому найбільш ефективним способом зміни поведінки виявляється зміна переконання.
Вирівнювання ЛР – це дуже корисна вправа, яке допомагає відновити ресурси і відчуття конгруентності шляхом використання нейрологичних рівнів. Його краще виконувати з наставником, який зможе провести вас через всі стадії процесу. Можна виконувати його і в уяві (ментально), але воно більш ефективно, коли виконується фізично.
Саме тому, на семінарах у Smart Fitness Academy, ми надаємо комплексні знання в тому числі з психології, щоб фітнес тренер розумів, які психологічні чинники впливають на здоров’я людини і його звички , могли допомагати більш різнобічно і якісно формувати тренувальний процес, що безумовно позитивно відіб’ється на якості життя.
Стаття написана засновником Смарт Фітнес Асадемії, бізнес тренерм, нейрокоучем викладачем Київського університету імені Бориса Грінченка, Світланою Бірючинською.
Багато корисної інформації на насших сторінках у соцісльних мережах: